Język angielski jest językiem z rodziny germańskiej, dokładniej znajduje się w grupie zachodniogermańskiej razem z np. językiem niemieckim czy niderlandzkim.

Język angielski jest językiem ojczystym dla 341 milionów osób i stanowi język oficjalny w kilkudziesięciu państwach, między innymi w takich jak: Anglia, USA, Kanada, Australia, Nowa Zelandia, RPA, Nigeria, Malta, Irlandia, a także w części Indii, Filipin, czy Ghany.

Językiem angielskim porozumiewa się jednak dużo więcej ludzi. Ich ilość powoli dochodzi do 1,8 miliarda. Jeśli chodzi o rodzimą znajomość angielskiego, to Polska wypada na tle innych krajów całkiem nieźle. W 2017 r. zajęliśmy 11. miejsce w rankingu. Badanie przeprowadzono w 80 krajach, w których język angielski nie jest językiem urzędowym. Pierwsze miejsce zajęła Holandia, a zaraz za nią uplasowały się kraje skandynawskie. W Polsce, podobnie jak na całym świecie, statystycznie im młodsza grupa wiekowa (zaczynając od 18-20), tym więcej osób zna język. Wśród Polaków najlepiej językiem władają ludzie młodzi, a przeciętna liczba lat nauki to 11,9.

            Pomimo tego, że Czechy są krajem położonym tak blisko nas, tradycja Wielkanocna wygląda tam zupełnie inaczej. Znaczna większość Czechów deklaruje ateizm, Wielkanoc nie ma tam zatem charakteru religijnego i nie jest obchodzona tak uroczyście, jak w Polsce.

           Wielki tydzień w Czechach to tydzień barw. Za wyjątkiem Wielkiego Piątku, który nosi tam taką samą nazwę jak w Polsce, dni tygodnia mają swoje kolory. Czwartek jest zielony (Zelený ctvrtek). Zwyczaj mówi, że aby być zdrowym, trzeba w ten dzień mieć coś zielonego. Od kilku lat w Zielony Czwartek Czesi spożywają zielone, ziołowe piwo. W Wielki Piątek (który jest w Czechach dniem wolnym od pracy), Białą Sobotę (Bílá sobota) i Niedzielę Wielkanocną maluje się pisanki i robi wypieki. Pisanki, czyli kraslice są wykonywane różnymi technikami, w zależności od regionu. Do tradycyjnego jedzenia należą przeróżne ciasta, często biszkopt w kształcie baranka oraz popularne judasze, czyli ciastka drożdżowe z miodem. W Niedzielę wierni uczestniczą w Mszy Świętej.

Serecznie zapraszamy do kontaktu studentów germanistyki, którzy są chętni do odbycia praktyk w naszym biurze.

Praktyki odbywają się zdalnie, po uprzednim przeszkoleniu w naszej siedzibie lub przez internet.

Zapraszamy studentów z całej Polski!

 

Piszcie do nas na adres:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

lub dzwońcie pod numer:

508101959 

 

Jeżeli praca przypadnie Wam do gustu, nie wykluczamy możliwości dalszej współpracy :-) 

Nadejście Nowego Roku Świętuje się na całym świecie. Jednak nie wszędzie tak samo. Poszczególne kraje mają własne noworoczne tradycje. Niektóre z nich są dość nietypowe:

 

1. W Danii panuje zwyczaj rozbijania talerzy o drzwi domów swoich przyjaciół. Ma to przynosić szczęście. Oprócz tego Duńczycy wchodzą na krzesła i zeskakują z nich o północy, co ma im zapewnić powodzenie w nowym roku.


2. Hiszpanie na wybicie północy mają przygotowane 12 winogron. Zjadają jedno przy każdym uderzeniu zegara, aby zapewnić sobie szczęście w każdym z dwunastu miesięcy.


3. W Rosji Sylwester jest okazją bardziej uroczystą niż Boże Narodzenie. To wtedy Rosjanie składają sobie życzenia i wręczają prezenty przyniesione przez Dziadka Mroza i Śnieżynkę. Sylwestra spędza się w gronie rodziny i przyjaciół. W miastach popularne są zabawy na świeżym powietrzu.


4. W Rio de Janeiro na plaży Copacabana co rok bawi się mnóstwo Brazylijczyków i jeszcze więcej turystów. Brazylijczycy ubierają się na biało, ponieważ wierzą, że przyniesie im to szczęście w kolejnym roku. Należy tez złożyć ofiarę bogini morza Yemanji – mieszkańcy wyrzucają do oceanu bukiety kwiatów i inne podarunki.