Japońska kultura w dużym stopniu różni się od tego, co znają Europejczycy. Zachowania, które są tam uważane za normę, nas mogą dziwić lub szokować. Oto kilka z nich:

1. W Japonii wydawanie głośnych dźwięków podczas jedzenia, takich jak siorbanie czy chlipanie, uważane jest za bardzo grzeczne. W tamtejszej tradycji to oznaka, że nam smakuje, zatem jest to swego rodzaju komplement dla kucharza.

2. Z kolei jedzenie w trakcie chodzenia ulicą to przejaw niechlujstwa i złego zachowania.

3. Podobnie jest z wydmuchiwaniem nosa i kichaniem w miejscu publicznym – dla Japończyków jest to bardzo niegrzeczne.

4. Nie ma zwyczaju dawania napiwków. Wręczenie kelnerowi napiwku może być dla niego dezorientujące i kłopotliwe – nie będzie wiedział, czemu płacimy za dużo.

5. Pijąc jakiś napój, zwłaszcza alkohol, nie powinniśmy obsługiwać się sami. Należy zaczekać, aż ktoś napełni naszą szklankę, bowiem w Japonii utartym zwyczajem jest nalewanie drinków drugiej osobie. Nie wolno również zaczynać pić zanim wszyscy nie dostaną swojego drinka.

Uprzejmość Japończyków jest znana na całym świecie ;-)

6. Nie ustępuje się miejsc ani nie przepuszcza w drzwiach osób starszych ani kobiet (nawet tych w ciąży!).

7. Drzemki w pracy są dozwolone, a nawet wskazane (badania dowiodły, że szybkie złapanie odrobiny snu zwiększa produktywność przez resztę dnia). Jest to oznaka intensywnej pracy, dlatego zdarza się że pracownicy udają, że śpią, aby pokazać, jak ciężko pracują (ale i bez tego wiemy, że jest to wyjątkowo pracowity naród).

8. Japończycy raczej unikają bezpośredniego kontaktu wzrokowego. Zbyt długie patrzenie komuś w oczy może uchodzić za aroganckie.

9. Japońskie metra bywają tak zatłoczone, że na stacjach zatrudnieni są ludzie, którzy mają wpychać pasażerów do wagonów. Jednak popychanie siebie nawzajem jest ostatecznością. Należy też unikać głośnego mówienia i rozmów przez telefon, aby nie przeszkadzać innym.

10. Przychodząc do kogoś z wizytą, trzeba pamiętać o:
- byciu punktualnym
- przyniesieniu gospodarzowi upominku (jest to w dobrym tonie)
- zdjęciu butów przed wejściem do domu.

12. W Japonii popularna jest (zwłaszcza wśród dzieci) zabawa o nazwie Kanchō, która polega na stworzeniu z dłoni gestu, który przypomina pistolet, szturchnięcie osoby będącej obiektem żartu między pośladkami i krzyknięcie właśnie "kan-CHO"!