Nadejście Nowego Roku Świętuje się na całym świecie. Jednak nie wszędzie tak samo. Poszczególne kraje mają własne noworoczne tradycje. Niektóre z nich są dość nietypowe:

 

1. W Danii panuje zwyczaj rozbijania talerzy o drzwi domów swoich przyjaciół. Ma to przynosić szczęście. Oprócz tego Duńczycy wchodzą na krzesła i zeskakują z nich o północy, co ma im zapewnić powodzenie w nowym roku.


2. Hiszpanie na wybicie północy mają przygotowane 12 winogron. Zjadają jedno przy każdym uderzeniu zegara, aby zapewnić sobie szczęście w każdym z dwunastu miesięcy.


3. W Rosji Sylwester jest okazją bardziej uroczystą niż Boże Narodzenie. To wtedy Rosjanie składają sobie życzenia i wręczają prezenty przyniesione przez Dziadka Mroza i Śnieżynkę. Sylwestra spędza się w gronie rodziny i przyjaciół. W miastach popularne są zabawy na świeżym powietrzu.


4. W Rio de Janeiro na plaży Copacabana co rok bawi się mnóstwo Brazylijczyków i jeszcze więcej turystów. Brazylijczycy ubierają się na biało, ponieważ wierzą, że przyniesie im to szczęście w kolejnym roku. Należy tez złożyć ofiarę bogini morza Yemanji – mieszkańcy wyrzucają do oceanu bukiety kwiatów i inne podarunki.


5. Chiny – tutaj przygotowania zaczynają się już miesiąc przed Sylwestrem. Chińczycy wypędzają złe duchy i sprzątają domy, aby wymieść wszystko, co złe, stare i niepożądane. Dominuje kolor czerwony – czerwone fajerwerki i lampiony mają odstraszać bestię połykającą ludzi. Noworocznym rytuałem jest wykonanie tańca smoka skonstruowanego z papieru, bambusa lub drewna.


6. W Panamie rozpalane są noworoczne ogniska. Ludzie wrzucają do nich papierowe wizerunki znanych w kraju osób, czyli muñecos. Wbrew pozorom nie jest to wyrazem negatywnych uczuć względem danej osoby. Wizerunki te są symbolem odchodzącego roku. Spalenie ich kończy jeden rozdział i rozpoczyna kolejny.


7. Finowie wróżą sobie ze stopionej cyny – wlewają odrobinę do wody i obserwują, jaki przybrała kształt.